Derneklerin ve vakıfların yardım toplamasına ilişkin hükümler 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu hükümlerince belirlenmiştir. Aynı zamanda  2860 sayılı kanuna aykırı olarak, izinsiz yardım toplama cezası da her yıl rakamsal olarak yeniden değerlendirmektedir. Dernekler ve vakıflar; ihtiyaç sahibi kişilere yardım sağlamak, kamu hizmetlerine destek olmak ve dernek amaçlarını gerçekleştirmek üzere çeşitli şekillerde yardım toplayabilirler. Yardım toplama izni bir ilin birden fazla ilçesini kapsıyorsa valilikten, sadece tek bir ilçeyi kapsıyorsa o ilçenin kaymakamlığından izin alınarak yapılabilir.

İzinsiz Yardım Toplama Cezası 2021 -
İzinsiz Yardım Toplama Cezası 2021 –

İzinsiz yardım toplama gibi durumlarda öncelikle kolluk kuvvetleri tarafından gerekli müdahale yapılır ve faaliyet engellenir. Ardından sorumlular hakkında kovuşturma başlatılır. Bu durum dernek, vakıf, gazete ya da dergi gibi herhangi bir kurum olmanız fark etmeden gerçekleştirilir.

Not: Kamu yararına çalışan derneklerin, hangilerinin izin almadan yardım toplama faaliyetinde bulunacakları, her yıl İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenip, duyurulur.

Çözüm Dernek Danışmanlığı hizmetleri olarak, yardım toplama izni alınması konusunda tüm bürokratik işlemleri sizler adına yürütüyoruz. Alanında uzman olan ekibimiz ile bürokratik süreci yönetip, dernek amaç ve faaliyetlerine odaklanmanızı sağlıyoruz.

İzin Yardım Toplama Cezası

Öncelikle izinsiz yardım toplama suçu işleyenler hakkında kovuşturma başlatılacağını bilmeniz gerekiyor. Adli olarak hakkınızda açılacak olan soruşturmanın dışında, aşağıdaki miktarlarda idari para cezası ödemek zorunda kalacaksınız. 2860 sayılı yardım toplama kanununa muhalefet  edeneler aşağıda yazılı olan cezaları ödemekle yükümlüdür.

 

2860 Sayılı Kanun Madde 29Ceza Miktarı
2860 sayılı kanun hükümlerine aykırı olarak para toplayanlara  kesilecek para cezası.5 Bin TL – 100 Bin TL
İnternet Ortamında izin para toplama cezası:10 Bin TL – 200 Bin TL
İzinsiz yardım toplayanlara yer ve imkan sağlayanlar uyarılmasına rağmen buna devam ederse para cezası kesilir.5 Bin TL
Yardım toplama izninin sonucu açıklanmadan yapılacak olan para toplama girişimi faaliyetinde para cezası kesilir. (2860 Madde 9′ Muhalefet Etmek)5 Bin TL – 100 Bin TL
İzin verilen yer dışında yardım toplayanlara para cezası uygulanır.5 Bin TL – 20 Bin TL

İzinsiz yardım toplama cezası 2021 yılı için yukarıda tüm detayları ile belirtilmiştir. Cezalara ilişkin farklı hükümlerle ilgili bilgi almak için 2860 sayılık kanunun 29. maddesini inceleyebilirsiniz. Sürpriz cezalar ile karşılaşmamak için mutlaka alanında uzman ve profesyonel bir danışmanlık firması ile çalışmanızı öneriyoruz.

Yorumlar kapalı.